Sprawdzenie używanego auta powinno opierać się na dwóch filarach. Pierwszy to wstępna weryfikacja przez internet, a więc poznanie jego historii, ewentualnych uszkodzeń w przeszłości czy pochodzenia, a także ważności aktualnych badań technicznych oraz ubezpieczenia OC. Natomiast druga wiąże się z oceną obecnego stanu technicznego pojazdu w czasie jazdy próbnej i oględzin. Dowiedz się, gdzie i jak sprawdzić oferowany na sprzedaż używany samochód, by nie stracić finansowo na jego zakupie!
Z tego artykułu dowiesz się:
Dzisiaj nie musisz jechać do komisu czy na giełdę samochodową jak w latach 80. czy 90., by kupić używane auto. W internecie bez problemów znajdziesz mnóstwo ofert sprzedaży pojazdów z Polski i zagranicy na serwisach ogłoszeniowych.
Jednocześnie dzięki dostępowi do sieci, możesz dowiedzieć się wiele na temat oferowanych samochodów. Przeprowadzenie wstępnej weryfikacji pozwoli odrzucić Ci podejrzane oferty i wybrać te, które nie budzą wątpliwości.
Jakie informacje o samochodach można znaleźć w internecie? To zależy od konkretnego pojazdu, ponieważ na liczbę i jakość zebranych danych wpływa wiele zmiennych, w tym wiek auta, sposób jego użytkowania, odnotowane zmiany właścicieli bądź zgłaszane naprawy związane z wypadkami czy stłuczkami.
Dlatego informacje o pojazdach gromadzone w elektronicznych bazach można podzielić na te, które na pewno znajdziesz dla każdego pojazdu (np. posiadanie lub brak OC), te dostępne dla pewnych grup aut (np. zbierane od danego roku) lub te tylko dla konkretnych egzemplarzy – to może być również dobry znak, gdy na przykład nie będzie wzmianki o szkodzie w przeszłości!
Poświęcając chwilę na sprawdzenie auta, możesz w internecie znaleźć:
Do sprawdzenia powyższych informacji potrzebne są podstawowe dane o samochodzie. Na przykład, by sprawdzić historię uszkodzeń auta na Vinstory, wystarczy tylko numer VIN. Z kolei, by skorzystać z danych zgromadzonych w CEPiK-u potrzebny będzie również numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji.
Ogłoszenia sprzedaży samochodów powinny być rzetelne i uczciwe. Zapewne zdecydowana większość taka jest, więc nie ma powodu, by z góry zakładać złe intencje sprzedających. Nie oznacza to jednak, że nie warto zweryfikować informacji podanych w ofercie sprzedaży. Dlaczego?
W końcu może zdarzyć się, że ktoś zapomni wspomnieć o naprawie auta po stłuczce w przeszłości, sam kupił auto używane i nie zainteresował się jego historią przed jego nabyciem lub rzeczywiście próbuje ukryć jakieś uszkodzenia. Dzięki Vinstory poznasz ukrytą i pominiętą w ogłoszeniu historię wypadków. Jak to wygląda w praktyce?
W Vinstory sprawdzisz samochód po VIN. Po wpisaniu numeru w odpowiednie pole otrzymasz informację, czy auto znajduje się w bazie, co będzie wskazaniem, że zarejestrowano jego szkody w przeszłości. Taka wstępna weryfikacja sprawi, że będziesz mieć pewność, że kupujesz raport z danymi o szkodach.
Raport Vinstory składa się z 3 części:
Więcej informacji na temat raportu Vinstory znajdziesz w poradniku Raport VIN – co zawiera?
Historię napraw pojazdu sprawdzisz także w ASO, czyli autoryzowanej stacji obsługi. Pamiętaj, że weryfikacja w takim miejscu będzie miała tylko wtedy sens, gdy samochód był w niej serwisowany i właściciel nie korzystał z niezależnych warsztatów. Dodatkowo za taką usługę zapłacisz – jest ona darmowa tylko dla właściciela pojazdu.
Podstawowym sposobem na sprawdzenie historii pojazdu jest skorzystanie z bezpłatnej usługi realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nazywa się ona Historia Pojazdu. Dzięki niej otrzymasz raport o interesującym Cię samochodzie na podstawie danych zebranych w bazie CEPiK.
Aby skorzystać z usługi, musisz wejść na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/, a następnie zalogować się poprzez podanie danych pojazdu:
Jeśli w ogłoszeniu sprzedaży nie będzie takich informacji, to poproś o nie sprzedawcę. W raporcie Historia Pojazdu znajdziesz:
Jeśli nie znajdziesz informacji w CEPiK-u, to usługa Historia Pojazdu pozwala na sprawdzenie kilku danych z baz zagranicznych, w tym dotyczących kradzieży, zalania i użytkowania – potrzebny Ci będzie do tego profil zaufany.
Kupno samochodu bez przeglądu będzie od razu stwarzało problem, ponieważ takim autem nie można legalnie poruszać się po drogach publicznych. W związku z tym konieczne będzie skorzystanie z lawety, by przetransportować pojazd do stacji kontroli pojazdów na badanie techniczne, za które dodatkowo zapłacisz.
W związku z tym bardzo ważne jest, byś wiedział jeszcze przed zakupem, czy w dniu zakupu interesujący Cię samochód będzie miał ważne badania techniczne. Możesz to sprawdzić zdalnie przez internet w CEPiK-u – raport Historia Pojazdu zawiera informacje o okresowych badaniach technicznych, ich wynikach i ważności aktualnych badań.
Oczywiście możesz również zapytać sprzedawcę, czy samochód ma aktualny przegląd oraz kiedy kończy się jego ważność. Ukrywanie tej informacji nie ma sensu, ponieważ i tak się o tym dowiesz, jeśli zdecydujesz się na zakup auta. Zgodnie art. 78. 1. Kodeksu drogowego:
W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie jest określony aktualny termin ważności badania technicznego.
Źródło: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Pamiętaj, że ważność przeglądu w CEPiK-u sprawdzisz dla samochodów zarejestrowanych w Polsce. W przypadku auta sprowadzonego z zagranicy nie będzie takiej możliwości w polskiej bazie danych.
Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży obowiązki związane z pojazdem przechodzą na nabywcę. Jeśli auto nie będzie miało ważnego OC, to będziesz musiał je tego samego dnia wykupić, by uniknąć kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia – a to dodatkowy wydatek. Gdzie sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
Ubezpieczenie OC pojazdu możesz sprawdzić:
Jeśli zdecydujesz się na zakup auta, to pamiętaj, że na sprzedawcy spoczywa obowiązek przekazania potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC pojazdu.
Sprawdzenie informacji o pojeździe przez internet to wstępna weryfikacja oferty. Po niej przychodzi kolej na oględziny samochodu i jazdę próbną. W jaki sposób możesz ocenić stan techniczny auta? Do wyboru masz kilka popularnych opcji:
Który sposób sprawdzenia stanu technicznego samochodu wybrać? To będzie zależeć od jego wartości. Raczej nie ma sensu korzystanie z usług ASO przy zakupie starego pojazdu za kilka tysięcy złotych, który nie był serwisowany w takim miejscu. Z kolei dla kilkuletniego auta, które kosztuje 50 czy 100 tysięcy złotych wybór ASO to bardzo dobry pomysł.
Zalety sprawdzenia samochodu w ASO:
Na wizytę w ASO należy się wcześniej umówić. Dodatkowo usługa w autoryzowanej stacji będzie kosztować kilkaset złotych – od 250 do 500 zł dla stacji popularnych marek (luksusowe będą zdecydowanie droższe). Czy w takim razie wybór tańszego niezależnego warsztatu ma sens?
Tak, ponieważ w takich miejscach również pracują doświadczeni mechanicy. Część niezależnych warsztatów korzysta z baz danych producentów. Niestety taki dostęp może być ograniczony lub niemożliwy w przypadku niektórych marek samochodów, które go nie udostępniają warsztatom i serwisom niezależnym. Za to sprawdzenie samochodu będzie tam tańsze niż w ASO.
Kolejną opcją jest wizyta na stacji kontroli pojazdów. Wiele z takich miejsc oferuje usługi sprawdzenie pojazdu przed jego zakupem. To zdecydowanie tańsza opcja niż ASO, choć cena usługi będzie zależeć od jej zakresu (podstawowy, rozbudowany) czy rodzaju pojazdu.
Pozostaje Ci również opcja oceny stanu technicznego na własną rękę. To rozwiązanie polecane jest tylko osobom, które znają się na mechanice. Jeśli jesteś laikiem w tych kwestiach, to poproś o wsparcie kogoś, kto potrafi sprawdzić najważniejsze rzeczy w pojeździe i ma na przykład czujnik grubości lakieru.
Sprawdzenie samochodu na własną rękę może mieć jedynie sens w przypadku zakupu starszego i taniego modelu auta, gdzie nie ma tylu systemów elektronicznych i skomplikowanych układów.
Gdzie w internecie sprawdzić samochód przed zakupem?
W internecie można znaleźć wiele informacji o pojeździe. Dzięki usłudze Historia Pojazdu sprawdzisz dane zgromadzone w CEPiK-u, w tym o zmianach właścicieli, obowiązkowym OC i przeglądach. Z kolei w Vinstory otrzymasz raport zawierający informacje o uszkodzeniach pojazdu w przeszłości. W UFG otrzymasz informację o aktualnym obowiązkowym ubezpieczeniu OC.
Jakie dane potrzebne są do sprawdzenia samochodu przed zakupem?
Do sprawdzenia samochodu w Vinstory potrzebny jest jedynie numer VIN. Wstępny raport jest bezpłatny, a dopiero pełna wersja wymaga opłaty. Do otrzymania danych z bazy CEPiK potrzeby jest numer VIN, numer rejestracyjny oraz data pierwszej rejestracji. Natomiast w UFG można sprawdzić ważność OC po VIN lub numerze rejestracyjnym.
Ile kosztuje sprawdzenie samochodu przed zakupem w ASO?
Za sprawdzenie samochodu w autoryzowanym stacji obsługi trzeba zapłacić kilkaset złotych. Przeważnie jest to około 250-500 zł, choć w przypadku marek premium cena ta będzie znacznie wyższa.
Źródła:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf