Zakup samochodu z zagranicy – poradnik dla kupujących!

Samochody z zagranicy cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na przystępne ceny oraz dobry stan techniczny. Tylko w 2023 roku do Polski sprowadzono ponad 736 tys. aut osobowych. Gdzie można kupić samochód z zagranicy? Jak go przewieźć do kraju? Jakie formalności wiążą się z takim zakupem? Przeczytaj ten przewodnik, zanim zdecydujesz się na nabycie samochodu z zagranicy!

27 lipca, 2024 • 7 minut czytania
Jak sprawdzić i sprowadzić samochód z zagranicy? O jakich formalnościach pamiętać? Kiedy trzeba zapłacić akcyzę? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

Zakup auta z zagranicy – gdzie szukać ofert?

Do Polski co roku trafiają setki tysięcy używanych samochodów z zagranicy. Jak wskazują dane Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2023 roku do kraju sprowadzono 736 838 sztuk aut osobowych. Średni wiek importowanych samochodów wyniósł 13 lat, a krajem, z którego najwięcej aut trafiło do Polski były Niemcy – 422 293 sztuki.

Jeśli teraz zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zostać właścicielem samochodu z zagranicy, to masz do wyboru kilka możliwości. Możesz zdecydować się na:

  • zakup we własnym zakresie podczas wyjazdu za granicę,
  • kupienie już sprowadzonego przez firmę auta w Polsce,
  • znalezienie auta w internecie i skorzystanie z usług firmy zajmującej się sprowadzaniem pojazdów.

Która opcja jest najlepsza? Trudno powiedzieć. Z pewnością najwygodniejszą opcją jest zakup samochodu z zagranicy, który został sprowadzony przez profesjonalnego importera i czeka na klienta w Polsce. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu wybrać się za granicę po auta.

Sprawdzenie samochodu z zagranicy – poznaj historię wybranka!

Jeśli zdecydujesz się na zakup auta z zagranicy, to z pewnością powinieneś się czegoś o nim dowiedzieć. Pamiętaj, że informacje zamieszczane w ogłoszeniu na serwisie samochodowym stanowią ofertę handlową, więc powinny być rzetelne i zgodne z faktycznym stanem pojazdu.

Jednak zanim umówisz się na oględziny pojazdu, jazdę próbną czy specjalistyczną ocenę pojazdu w warsztacie lub ASO, powinieneś wstępnie sprawdzić samochód. Jak to zrobić? Do zagadnienia należy podejść dwutorowo:

  • poznać historię użytkowania w usłudze Historia Pojazdu,
  • sprawdzić historię uszkodzeń w Vinstory,

E-usługa Historia Pojazdu realizowana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. Powstała z myślą o bezpłatnym sprawdzaniu informacji o pojazdach, które znajdują się w CEPiK-u, a więc takich, które są zarejestrowane w Polsce. Do tego potrzebny jest numer rejestracyjny, VIN i data pierwszej rejestracji.

Usługa umożliwia również sprawdzenie kilku informacji o pojazdach z zagranicy. Jednak będziesz do tego potrzebował również profilu zaufanego. Po zalogowaniu otrzymasz informacje dotyczące tego, czy samochód był skradziony, złomowany, powypadkowy, uszkodzony, przekręcono mu licznik, nie dopuszczono go do ruchu oraz czy był używany jako taksówka.

W Historii Pojazdu znajdziesz tylko ogólne wskazania bez konkretów o pojeździe z zagranicy. Jeśli będziesz chciał poznać opis uszkodzeń – w tym wskazanie miejsca/strony samochodu, która została uszkodzona, orientacyjną wycenę szkód, kraj i miejsce zdarzenia, a także przebieg (jeśli został podany) , to powinieneś skorzystać z Vinstory. Wstępnie za pomocą numeru VIN auta sprawdzisz, czy baza Vinstory zawiera jakieś informacje o szkodach – dzięki temu nigdy nie kupisz pustego raportu!

Jeśli okaże się, że w bazie Vinstory są dane o samochodzie z zagranicy, to możesz nabyć płatny raport. Znajdziesz w nim historię odnotowanych szkód od tej najnowszej do najstarszej wraz z informacjami o zdarzeniach

Gdy zdecydujesz się na umówienie ze sprzedawcą po wstępnej weryfikacji przez internet, powinieneś sprawdzić pojazd z zagranicy w taki sam sposób, jak ten kupowany w Polsce. Ważna jest jazda próbna i ocena stanu technicznego – najlepiej w warsztacie,  ASO lub na stacji kontroli pojazdów.

 
Tip!
Sprawdź, czy numer VIN w dokumentach jest taki sam jak ten umieszczony na trwałym elemencie pojazdu.

Zakup auta z zagranicy – które dokumenty otrzymasz?

Bez względu na to, gdzie kupujesz samochód z zagranicy (od polskiego sprzedawcy, zagranicznego sprzedawcy lub osoby prywatnej), zawsze powinieneś spisać umowę kupna-sprzedaży. W przypadku firm dostaniesz dodatkowo fakturę lub rachunek jako dokument rozliczeniowy.

Oprócz umowy kupna-sprzedaży powinieneś otrzymać:

  • dowód rejestracyjny,
  • komplet dokumentów dotyczących pojazdu,
  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta.

Umowę kupna-sprzedaży podpisywaną za granicą najlepiej sporządzić w dwóch językach. Dzięki temu oszczędzisz na tłumaczu przysięgłym, ponieważ w polskim wydziale komunikacji składa się dokumenty w języku polskim.

 
Ważne!
Od 4 września 2022 roku w Polsce nie wydaje się kart pojazdu i nie są one konieczne przy rejestracji pojazdu. Mimo to warto wziąć również ten dokument od sprzedawcy! 

Samochód kupiony za granicą – jak go przywieźć?

Po zakupie samochodu za granicą najwygodniej byłoby wrócić nim samemu do Polski. Będzie to możliwe tylko w przypadku, gdy pojazd będzie miał obowiązkowe ubezpieczenie OC i ważne badania techniczne. Wtedy możesz poruszać się nim 30 dni na terytorium Polski, po czym musisz go zarejestrować.

Jeśli auto jest wyrejestrowane i nie ma tablic rejestracyjnych, to będziesz musiał kupić tablice wywozowe oraz tymczasowe ubezpieczenie OC, by móc legalnie poruszać się nim po drogach publicznych. W innym przypadku czeka Cię wynajęcie lawety – w internecie znajdziesz firmy zajmujące się transportem aut z zagranicy.

 
Ważne!
W Niemczech można kupić żółte tablice rejestracyjne ważne do 5 dni na samochód bez przeglądu, co pozwala na poruszanie się na nich po tym kraju. Jednak, by legalnie jeździć nim po Polsce, niezbędne są ważne badania techniczne!

Obowiązki i formalności – co trzeba zrobić po kupnie auta z zagranicy?

Po zakupie samochodu z zagranicy czeka Cię kilka obowiązków. Jednym z pierwszych będzie tłumaczenie dokumentów, ponieważ przy rejestracji auta w wydziale komunikacji wymagane są ich polskie wersje. W tym celu należy skorzystać z usług tłumacza przysięgłego lub konsula. Należy przetłumaczyć na język polski:

  • umowę kupna-sprzedaży,
  • zaświadczenie przeprowadzenia badania technicznego,
  • wymaganą część dowodu rejestracyjnego.

Czy cały dowód rejestracyjny należy tłumaczyć? To zależy. W przypadku samochodu sprowadzonego z kraju Unii Europejskiej i EFTA nie trzeba tłumaczyć części zawierającej ujednolicone kody, czyli takie same dla całej wspólnoty – chodzi o tę część z parametrami pojazdu. 

 
Tip!
Podatek PCC nie jest pobierany od umów kupna-sprzedaży zawieranych za granicą, które dotyczą pojazdy znajdującego się poza granicami Polski.

Jednak dodatkowe wpisy w dowodzie rejestracyjnym, które są unikatowe dla danego kraju, muszą być przetłumaczone. W przypadku samochodu z USA, Kanady czy Japonii cały dokument musi zostać przetłumaczony.

Następnie może czekać Cię zapłacenie akcyzy i cła, o czym dokładnie przeczytasz w ostatniej części artykułu. Samochód musi mieć ważny przegląd przed rejestracją, więc w razie konieczności udaj się do stacji kontroli pojazdów.

 
Ważne!
Przy rejestracji pojazdu z kierownicą po prawej stronie, trzeba mieć zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego!

Na koniec czeka Cię rejestracja w wydziale komunikacji, na którą masz 30 dni od daty sprowadzenia samochodu do Polski. Na wizytę w urzędzie musisz przygotować:

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego,
  • dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie wniesienia opłat,
  • dokument dotyczący akcyzy,
  • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o braku tablic,
  • dokument potwierdzający odprawę celną (dla pojazdu spoza UE).

Do wglądu będzie potrzebny również dowód osobisty lub paszport. Za rejestrację samochodu osobowego zapłacisz 160 zł, a w przypadku tablic indywidualnych 1080 zł. Pamiętaj, że w dniu rejestracji musisz ubezpieczyć pojazd, by uniknąć kary za brak obowiązkowego OC samochodu.

 
Bardzo ważne!
Dokumenty w języku obcym również dołącza się do wniosku o rejestrację pojazdu!

Kupno samochodu z zagranicy – cło i akcyza

W wydziale komunikacji przy rejestracji samochodu z zagranicy musisz przedstawić dokument, który dotyczy akcyzy. Może to być potwierdzenie zapłaty, potwierdzenie braku takiego obowiązku, zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy czy oświadczenie salonu sprzedaży, że firma ta posiada oryginał potwierdzenia zapłaty podatku w kraju. Kiedy będziesz musiał zapłacić akcyzę?

Wysokość podatku akcyzowego, jaki będziesz musiał zapłacić, zależy od dwóch zmiennych:

  • wartości auta,
  • pojemności silnika.

Na podstawie tych danych wylicza się wysokość podatku. I tak w 2024 roku akcyza wynosi:

  • 3,1% wartości pojazdu – dla samochodów osobowych z silnikami o pojemności do 2000 cm²,
  • 18,6% wartości pojazdu – dla samochodów osobowych z silnikami o pojemności większej niż 2000 cm².

Ustawodawca polski zaproponował korzystniejsze rozliczenia w przypadku sprowadzenia z zagranicy samochodów hybrydowych i elektrycznych. W ich przypadku wysokość akcyzy wynosi:

  • 1,55% wartości pojazdu – dla hybryd HEV i MHEV z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000 cm²,
  • 9,3% wartości pojazdu – dla hybryd HEV i MHEV z silnikiem spalinowym o pojemności większej niż 2000 cm², ale nieprzekraczającej 3500 cm²,
  • zwolnienie z akcyzy – hybrydy PHEV z silnikiem spalinowym poniżej 2000 cm², samochody elektryczne i napędzane wodorem.

Pamiętaj, że do wyliczenia wysokości akcyzy, musisz skorzystać z wartości pojazdu w polskich złotych. Najlepiej do obliczenia użyć oficjalnego kursu ze strony Narodowego Banku Polskiego.

 
Ważne!
Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu!

Kupno nowego samochodu z innego kraju UE wiąże się z koniecznością zapłacenia w Polsce podatku VAT! Obowiązek ten dotyczy auta, które było użytkowane krócej niż 6 miesięcy od daty dopuszczenia do ruchu bądź ma na liczniku mniej niż 6000 km. Tak więc obowiązek nie dotyczy samochodów używanych.

Jeśli zdecydujesz się na sprowadzenie samochodu spoza Unii Europejskiej, to oprócz akcyzy będziesz musiał zapłacić także cło oraz podatek VAT. Na przykład cło na auta osobowe z USA to 10%, a VAT w Polsce to 23%.

 
Tip!
Jeśli sprowadzisz auto z USA przez Niemcy, to cło jest takie same dla całej UE, ale VAT jest tam niższy i wynosi 19%.

Podsumowanie

  • Samochód z zagranicy można kupić za granicą od prywatnego właściciela lub w komisie, a także w Polsce po sprowadzeniu przez firmę zajmującą się taką działalnością.
  • Przed wyborem auta z zagranicy warto dokonać jego wcześniejszej weryfikacji w usłudze Historia Pojazdu i serwisie Vinstory.
  • Zawsze podstawowym dokumentem nabycia pojazdu powinna być umowa kupna-sprzedaży.
  • Po kupnie auta z zagranicy otrzymasz umowę kupna-sprzedaży, fakturę bądź rachunek (zakup w firmie), dowód rejestracyjny, komplet dokumentów i zaświadczenie o wyrejestrowaniu.
  • Autem można przyjechać do Polski na tablicach wywozowych lub przewieźć je bez tablic na lawecie.
  • Dokumenty w języku obcym należy przetłumaczyć na polski (nie dotyczy części ujednoliconej w dowodzie rejestracyjnym auta z UE i EFTA).
  • Samochód należy zarejestrować w ciągu 30 dni.
  • Za auto sprowadzone z Unii Europejskiej trzeba zapłacić akcyzę (zwolnione auta elektryczne, hybrydy PHEV z silnikiem do 2000 cm² oraz pojazdy na wodór).
  • Przy sprowadzeniu auta spoza UE dodatkowo trzeba zapłacić cło i VAT.
  • Auto musi zostać ubezpieczone najpóźniej w dniu rejestracji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup samochodu z zagranicy

Co zrobić po sprowadzeniu samochodu z zagranicy?

W ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu z zagranicy należy zapłacić akcyzę lub otrzymać dokument o zwolnieniu z tego obowiązku, wykonać przegląd, jeśli jest to niezbędne oraz zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji (również 30 dni). Przy załatwianiu formalności w polskim urzędzie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski, ponieważ to język urzędowy w naszym kraju.

Jakie opłaty przy zakupie samochodu z zagranicy?

Podstawa to opłata akcyzowa, która wynosi od 3,1% do 18,6% wartości samochodu osobowego w zależności od pojemności silnika. Dla aut hybrydowych z silnikiem spalinowym wysokość opłaty akcyzowej jest obniżona o 50%. Dla aut hybrydowych PHEV z silnikiem do 2000 cm², pojazdów elektrycznych i na wodór akcyza jest zniesiona. W przypadku kupna pojazdu spoza UE nakładane jest dodatkowo cło (standard to 10%) oraz podatek VAT.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy to 160 zł w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych oraz 1080 zł przy wyborze indywidualnych tablic rejestracyjnych.

Źródła:

https://bip.poznan.pl/bip/sprawy/rejestracja-pojazdu-sprowadzonego-z-zagranicy,1741/

https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20090030011/U/D20090011Lj.pdf

Wystaw ocenę
5.0

Ukryta historia wypadków?
Sprawdź za darmo >
Sprawdź za darmo historię wypadków pojazdu! - grafika poglądowa