Obecnie nie tylko instytucje państwowe, ale także osoby prywatne i przedsiębiorcy mają dostęp do danych zgromadzonych w systemie CEPiK. Ministerstwo Cyfryzacji realizuje kilka usług, które umożliwiają między innymi sprawdzenie historii i danych pojazdu, punktów karnych czy informacji o konkretnym autobusie, który ma zabrać dzieci na wycieczkę szkolną. Jak działa dostęp do danych systemu CEPiK? Czy za takie usługi trzeba zapłacić? Przeczytaj, czego możesz dowiedzieć się o pojazdach i kierowcach dzięki bazom CEP i CEK!
Z tego artykułu dowiesz się:
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system informatyczny, w którego skład wchodzą bazy danych gromadzące informacje o:
Zasady działania CEP i CEK reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. To w tym akcie prawnym można znaleźć przepisy, które określają między innymi rodzaj gromadzonych danych, podmioty zobowiązane do przekazywania informacji do systemu czy instytucje, które mają dostęp do CEPiK-u.
Ustawa Prawo o ruchu drogowym osobno opisuje działanie CEP i CEK. W przypadku centralnej ewidencji pojazdów przepisy prawa wskazują, że w bazie tej gromadzone są dane o:
Jak widać, w CEP zbiera się informacje o wszystkich pojazdach, w stosunku do których przeprowadzono jakiekolwiek działania administracyjne lub dokonano obowiązkowych czynności. A jakie dokładnie dane gromadzi się w ewidencji?
W centralnej ewidencji pojazdów (CEP) zbiera się następujące dane:
W bazie mogą znaleźć się również dane o braku spełnienia obowiązku zgłoszenia zbycia pojazdu i jego rejestracji. Do tego dochodzą informacje gromadzone w centralnej ewidencji kierowców (CEK), wśród których są te dotyczące osób:
Dodatkowo w bazie znajdują się dane wykładowców prowadzących szkolenia, egzaminatorów, instruktorów i innych osób, które biorą udział w procesie szkolenia oraz wydawania orzeczeń dotyczących uprawnień do prowadzenia pojazdów (np. lekarze, psychologowie).
Dane gromadzone w CEPiK-u wykorzystywane są przez instytucje państwa w celu kontroli i realizacji ustawowych zadań. To jednak nie wszystko, ponieważ na stronie systemu przygotowana jest również oferta dla obywateli i przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z informacji zebranych w CEP i CEK. Co można sprawdzić w prowadzonej ewidencji?
Usługi realizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji to:
Powyższe usługi dostępne są dzięki wprowadzeniu rozwiązań technicznych i prawnych w ramach CEPiK 2.0.
To jedna z ważniejszych usług, która pozwala na sprawdzenie pojazdu używanego przed jego zakupem. Aby skorzystać z danych zebranych w CEPiK-u, potrzebne są następujące informacje o samochodzie:
Po wpisaniu powyższych danych użytkownik otrzyma najważniejsze informacje o pojeździe – ich listę znajdziesz powyżej w sekcji dotyczącej danych gromadzonych w CEP. Natomiast więcej o usłudze przeczytasz w poradniku Historia pojazdu – jak i gdzie ją sprawdzić?
To usługa Ministerstwa Cyfryzacji dedykowana osobom wybierającym się w podróż autobusem lub wysyłającym dzieci na wycieczkę szkolną, kolonie czy obozy takim środkiem transportu. Skorzystanie z niej jest bardzo proste, ponieważ wymaga podania wyłącznie numeru rejestracyjnego autobusu!
Dzięki usłudze użytkownik otrzyma raport z danymi z CEP, w którym będą informacje o:
To usługa dla kierowców, którzy w ciągu ostatniego roku otrzymali punkty karne i obawiają się, czy nie przekroczyli dopuszczalnego limitu – zwłaszcza że dzisiaj można dostać za jedno przewinienie aż 15 punktów (np. nieustąpienie pierwszeństwa na pasach).
Aby otrzymać informację o punktach karnych online, potrzebny jest profil zaufany. Takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ system pozwala na sprawdzenie tylko swoich punktów karnych – nie ma możliwości dowiedzenia się o punkach innego kierowcy.
Dzięki tej usłudze sprawdzisz informacje na temat swojego pojazdu, które zgromadzone są w centralnej ewidencji pojazdów, takie jak te dotyczące ubezpieczenia OC, badań technicznych, przebiegu czy danych technicznych. W tym przypadku również będziesz potrzebował profilu zaufanego.
Co ważne, w systemie za jednym razem sprawdzisz informacje o wszystkich swoich pojazdach, a więc tych, których jesteś właścicielem, współwłaścicielem czy posiadaczem (np. w związku z leasingiem).
Z usługi tej mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Pozwala ona na otrzymanie informacji o pojeździe lub kierowcy. Jeśli interesują Cię dane o innym kierowcy, to będziesz musiał wysłać również uzasadnienie. Wnioski w imieniu Ministerstwa Cyfryzacji realizuje Centralny Ośrodek Informatyki.
Należy pamiętać, że wnioski składa się osobno do CEP i do CEK. Dokument można wysłać tradycyjną pocztą lub przez internet. Szczegółową procedurę oraz wzór wniosku znajdziesz na stronie http://www.cepik.gov.pl/dla-obywateli/wniosek-o-dostep-do-cepik.
Dane zebrane w CEP można również wykorzystać statystycznie. Taka usługa może być przydatna dla redaktorów czy naukowców, a także przedsiębiorstw. Otrzymane dane uniemożliwiają identyfikację konkretnych kierowców i pojazdów – np. nie będzie w nich numerów VIN, numerów rejestracyjnych czy danych osobowych.
Wniosek można złożyć przez internet lub pocztę tradycyjną. Szczegółowy opis całej procedury wraz ze wzorem wniosku oraz danymi do wpłaty znajdziesz na stronie http://www.cepik.gov.pl/dla-obywateli/usluga-statystyczna.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym dostęp do bazy CEP i CEK ma wiele instytucji państwowych zarówno w zakresie pozyskiwania danych, jak i korzystania z tych zgromadzonych w systemie. Wśród nich znajdują się między innymi:
Dzięki dostępowi do systemu CEPiK kierowcy nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia posiadania ubezpieczenia OC.
Dostęp do bazy CEPiK poprzez usługi oferowane przez Ministerstwo Cyfryzacji to pomocne rozwiązanie dla osób, które chcą sprawdzić używany samochód przed jego zakupem. Należy jednak pamiętać, że system dostarcza określonych w ustawie informacji o pojeździe, więc niektórych danych po prostu się nie zbiera. Czego więc tam nie sprawdzisz?
CEPiK gromadzi jedynie informacje o szkodach istotnych z terytorium Polski i to od 15 marca 2020 roku. Jeśli będziesz chciał poznać historię wszystkich odnotowanych uszkodzeń pojazdu – z Polski i krajów europejskich – to możesz to zrobić w serwisie Vinstory. Wstępne sprawdzenie, czy na interesujące Cię auto zarejestrowano szkodę lub szkody, jest bezpłatne – potrzebny jest jedynie numer VIN.
Dopiero po otrzymaniu takiej informacji możesz wykupić pełny Raport Vinstory, w którym znajdziesz:
Dodatkowo w raporcie Vinstory mogą znaleźć się informacje dotyczące przebiegu w chwili zanotowania szkody, wskazania uszkodzonych miejsc pojazdu i odnotowanie szkody całkowitej.
Jak sprawdzić dane auta w CEPiK?
Bezpłatnie informacje o pojeździe można sprawdzić dzięki usługom Historia Pojazdu oraz Mój Pojazd. Pierwsza z nich wymaga podania numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji i jest przydatna dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o wystawionym na sprzedaż używanym aucie. Natomiast do usługi Mój Pojazd loguje się za pomocą profilu zaufanego, po czym otrzymuje się informacje na temat pojazdów zarejestrowanych na siebie.
Czy CEPiK jest płatny?
Usługi Historia Pojazdu, Mój Pojazd, Bezpieczny autobus oraz sprawdzenie punktów karnych online są bezpłatne. System CEPiK umożliwia również dostęp do swoich danych po złożeniu odpowiedniego wniosku. Koszt usługi to 30,40 zł. Można również otrzymać odpłatnie dane statystyczne o pojazdach, a cena takiej usługi zależy od zakresu prac informatycznych.
Czy warto sprawdzić historię pojazdu w CEPiK?
Tak, to bezpłatna usługa, która pozwala na otrzymanie wielu przydatnych informacji o pojeździe. Dzięki niej poznasz podstawowe dane techniczne auta, adnotacje dotyczące obowiązków związanych z pojazdem (sprzedaż, przeglądy, ubezpieczenie) czy tych o szkodzie istotnej (zbierane od 15 marca 2020 roku). Do CEPiK-u trafia ograniczona liczba danych o szkodach. Aby sprawdzić historię uszkodzeń pojazdu, warto skorzystać z serwisu Vinstory.
Źródła:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf