Rejestracja samochodu z zagranicy – obowiązki, formalności, opłaty!

Do Polski sprowadza się co roku setki tysięcy samochodów z zagranicy. Kupno takiego auta wymaga weryfikacji jego historii, oględzin i oceny stanu technicznego. Następnie należy pamiętać o obowiązkach związanych z akcyzą i tłumaczeniem dokumentów. W przypadku auta spoza UE trzeba również zapłacić cło i VAT. Dowiedz się więcej o rejestracji samochodu z zagranicy!

28 lipca, 2024 • 7 minut czytania
Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Które dokumenty są potrzebne w urzędzie? Ile kosztuje rejestracja? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Z tego artykułu dowiesz się:

Zakup samochodu z zagranicy – najważniejsze kwestie!

W 2023 roku do Polski trafiło blisko 737 tys. samochodów osobowych z innych krajów. Polscy kierowcy decydują się na zakup używanych auta z zagranicy, ponieważ panuje przekonanie, że są one w dobrym stanie technicznym oraz mają przystępne ceny. O czym trzeba pamiętać, przed zakupem takiego pojazdu?

Sprawdzenie historii samochodu – Vinstory i Historia Pojazdu

Jeśli planujesz kupić samochód z zagranicy, to w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić jego historię. Taka wstępna weryfikacja pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy i nerwów. Gdzie możesz sprawdzić używany samochód z zagranicy, by uniknąć zagrożeń związanych z ukrytymi wadami?

Takim miejscem jest Vinstory! Po podaniu numeru VIN dowiesz się, czy na wskazany samochód zarejestrowano jakieś uszkodzenia z przeszłości. Jeśli okaże się, że tak, to będziesz mógł wykupić raport z opisem wszystkich stwierdzonych szkód, który zawiera kraje i daty zdarzeń, informacje o uszkodzonych stronach pojazdu oraz wycenę szkód, a w niektórych przypadkach również przebieg auta przy jakim doszło do uszkodzenia.

 
Tip!
Dzięki raportowi Vinstory zwiększysz swoje szanse na uniknięcie zakupu używanego auta z zagranicy z ukrytymi uszkodzeniami, po zalaniu czy szkodzie całkowitej!

Drugą usługą, z której powinieneś skorzystać, zanim w ogóle skontaktujesz się ze sprzedawcą, jest Historia Pojazdu. To serwis, który przede wszystkim udostępnia dane z CEPiK-u, ale pozwala również sprawdzić kilka informacji na temat aut z zagranicy. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?

Potrzebny jest do tego numer VIN, numer rejestracyjny, data pierwszej rejestracji oraz profil zaufany.  W Historii Pojazdu sprawdzisz, czy samochód z zagranicy nie jest skradziony, powypadkowy lub uszkodzony, czy nie został zezłomowany lub niedopuszczony do ruchu oraz czy ma przekręcony licznik i był używany jako taksówka.

Weryfikacja stanu technicznego – jazda próbna, oględziny, wizyta w warsztacie

Po wstępnym sprawdzeniu samochodu w internecie, przychodzi czas na kontakt ze sprzedawcą i pełną weryfikację pojazdu. W tym celu należy umówić się na jazdę próbną i oględziny auta. Warto także zdecydować się na profesjonalną oceną stanu pojazdu w ASO lub dobrym warsztacie. Dlaczego to ważne?

Wgniecenie karoserii czy wady kosmetyczne można ocenić w bardzo prosty sposób. Doświadczona osoba będzie w stanie również sprawdzić układy mechaniczne. Jednak współczesne samochody naszpikowane są elektroniką, a dokładną ocenę takich układów i podzespołów można przeprowadzić dopiero po podpięciu auta do komputera.

Co więcej, nie wszystkie warsztaty mają dostęp do odpowiedniego oprogramowania. Dlaczego? Wielu producentów nie udostępniają programów serwisowych zewnętrznym warsztatom – w szczególności dotyczy to drogich i luksusowych marek. Oczywiście przy zakupie starszego auta wystarczy sprawdzenie jego stanu w zwykłym warsztacie lub z osobą, która zna się na mechanice i motoryzacji.

 
Ważne!
Przy oględzinach sprawdź, czy numer VIN z dokumentów zgadza się z tym przymocowanym na trwałym elemencie pojazdu!

Umowa kupna-sprzedaży – absolutna podstawa!

Każdy prawnik Ci powie, że podstawą zakupu samochodu zawsze powinna być umowa sprzedaży (określenie kupna-sprzedaży jest potoczne). Taki dokument należy spisać zgodnie z zasadami, a więc podać wszystkie dane, wpisać wymagane oświadczenia, zauważone wady i uszkodzenia pojazdu, cenę oraz złożyć podpisy.

W wielu miejscach przeczytasz, że kupując używany samochód, możesz wybrać formę udokumentowania transakcji. To nie do końca prawda, ponieważ dla swojego bezpieczeństwa swojego zawsze powinieneś zabiegać o spisanie umowy kupna-sprzedaży. Jeśli zdecydujesz się tylko na fakturę (np. w komisie lub od importera), to formalnie też zawierasz taką umowę, tylko ustnie! Pamiętaj, że faktura jest jedynie dokumentem rozrachunkowym!

 
Bardzo ważne!
Przy spisywaniu umowy sprzedaży sprawdź, czy wszyscy właściciele samochodu z dowodu rejestracyjnego są wpisani w dokumencie jako sprzedający!

Sprowadzenie auta z innego kraju – jakie są możliwości?

Zakładając, że weryfikacja, ocena techniczna pojazdu i zawarcie umowy sprzedaży poszły pomyślnie, pozostaje Ci sprowadzenie używanego samochodu do Polski – zakładając, że nie kupiłeś go w krajowym komisie lub od firmy zajmującej się importem pojazdów. Jakie masz możliwości w tej kwestii?

Samochód przed opuszczeniem kraju macierzystego powinien zostać wyrejestrowany. Możliwe, że kupisz auto za granicą, które przeszło już taką procedurą. W innym przypadku należy to zrobić po podpisaniu umowy sprzedaży. Jeśli będziesz chciał pojechać nowym nabytkiem do Polski, to będziesz potrzebował tablic wywozowych oraz czasowego OC

Bez tablic i ubezpieczenia nie możesz poruszać się autem po drogach publicznych. Dlatego ich brak będzie oznaczać konieczność przetransportowania samochodu z zagranicy na lawecie – w internecie bez trudu znajdziesz firmy, które świadczą takie usługi.

Rejestracja auta z zagranicy – formalności przed wizytą w urzędzie

Zanim wybierzesz się do wydziału komunikacji w celu rejestracji samochodu z zagranicy, czeka Cię załatwienie kilku formalności. Ich liczba i związane z nimi opłaty zależą między innymi od kraju, z którego pojazd został sprowadzony i miejsca jego zakupu. Oto lista obowiązków:

  • tłumaczenie dokumentów – wszystkie dokumenty wymagane w wydziale komunikacji przy rejestracji muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub konsula na język polski (wyjątek to ujednolicona część dowodu rejestracyjnego dla aut z UE i EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii);
  • badanie techniczne – do rejestracji auta z zagranicy konieczny jest ważny przegląd (w przypadku samochodów z kierownicą po prawej stronie zawsze trzeba przedstawić pozytywny wynik badania technicznego);
  • akcyza – będziesz musiał zapłacić akcyzę lub uzyskać dokument, który potwierdza brak obowiązku akcyzowego, zwolnienie z podatku lub oświadczenie z salonu sprzedaży wskazujące na opłacenie akcyzy w Polsce;
  • odprawa celna – jeśli sprowadzasz pojazd spoza UE i EFTA, to czeka Cię konieczność zapłacenia cła, które zazwyczaj wynosi 10% i podatku VAT, w Polsce stawka to 23% (w przypadku zakupu auta z zagranicy w Polsce formalności powinny być załatwione przez importera).

Wysokość podatku akcyzowego zależy od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Stawka procentowa waha się od 1,55% wartości do 18,6%. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszym poradniku Zakup samochodu z zagranicy – poradnik dla kupujących!

 
Ważne!
Samochody hybrydowe PHEV (plug-in) z silnikami spalinowymi do 2000 cm², auta elektryczne i napędzane wodorem są zwolnione z akcyzy!

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy – co zabrać do urzędu?

Rejestracji samochodu dokonuje się w wydziale komunikacji urzędu, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania. W przypadku Warszawy będzie to któryś urząd dzielnicy, w miastach na prawach powiatu urząd miasta, a w pozostałych przypadkach urząd starostwa powiatowego.

 
Bardzo ważne!
Na rejestrację pojazdu masz 30 dni. Brak spełnienia obowiązku wiąże się z karą administracyjną w wysokości 500 zł przy braku wniosku po terminie 30 dni i 1000 zł po terminie 180 dni!

Oprócz dowodu osobistego lub paszportu w wydziale komunikacji będziesz potrzebować następujących dokumentów:

  • wniosek o rejestrację pojazdu – możesz go pobrać ze strony urzędu i wypełnić w domu lub otrzymać druk w urzędzie i wypełnić na miejscu;
  • dokument potwierdzający własność – powinna to być umowa kupna-sprzedaży, ale urzędy honorują również faktury VAT (w przypadku tłumaczenia należy wziąć ze sobą również oryginał dokumentu);
  • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu – chodzi o wyrejestrowanie w kraju, z którego samochód został sprowadzony;
  • dowód rejestracyjny – również jego tłumaczenie, gdy jest to wymagane;
  • potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego – zaświadczenie od diagnosty ze stacji kontroli pojazdów (auta spoza UE, EFTA, z kierownicą po prawej stronie), wpis w dowodzie rejestracyjnym z instytucji państwa członkowskiego lub inny dokument, który w danym państwie ma uprawnienia do wykonywania badań technicznych;
  • dokument dotyczący akcyzy – potwierdzający opłacenie, zwolnienie lub brak obowiązku;
  • dowód odprawy celnej – otrzymuje się go w urzędzie celnym (dotyczy pojazdów spoza UE i EFTA);
  • potwierdzenie wszystkich opłat – obecnie w części urzędów można zapłacić przy okienku.

Pamiętaj, że przed rejestracją pojazdu będziesz musiał ubezpieczyć pojazd. Najpóźniej możesz to zrobić w dniu załatwiania formalności w wydziale komunikacji. Urzędnik ma prawo zweryfikować, czy na samochód zostało wykupione obowiązkowe OC.

 
Ważne!
Do urzędu należy zabrać dotychczasowe tablice rejestracyjne, a w przypadku ich braku lub konieczności zwrócenia do kraju sprowadzenia, oświadczenie zawierające takie informacje!

Proces rejestracji auta z zagranicy – dwa etapy

Do wydziału komunikacji będziesz musiał udać się dwa razy. Dlaczego? Ponieważ standardowy proces rejestracji przebiega w dwóch etapach:

  • rejestracja czasowa,
  • właściwa rejestracja.

Podczas rejestracji czasowej urzędnik zweryfikuje wszystkie przedstawione przez Ciebie dokumenty, a gdy wszystko będzie się zgadzać, to otrzymasz czasowe pozwolenie i tablice rejestracyjne na 30 dni. Dzięki nim będziesz mógł poruszać się po drogach publicznych nowo zakupionym samochodem. Dodatkowo urzędnik zleci wykonanie właściwego dowodu rejestracyjnego.

Przy właściwej rejestracji otrzymasz zwykły dowód rejestracyjny. Informację o tym, że dokument czeka na odbiór, możesz sprawdzić na stronie https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego lub dzwoniąc do urzędu – zazwyczaj na dowód rejestracyjny czeka się około 2 tygodni.

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy – ile zapłacisz?

Obecnie koszt rejestracji samochodu z zagranicy jest niższy niż jeszcze w 2022 roku, ponieważ nie trzeba wyrabiać karty pojazdu i nalepek kontrolnych. W urzędzie za zarejestrowanie auta z zagranicy ze standardowymi tablicami rejestracyjnymi zapłacisz 160 zł, a w przypadku wyboru tych indywidualnych 1080 zł.

Opłata komunikacyjna

Wysokość opłaty

Dowód rejestracyjny i komplet znaków legalizacyjnych

66,50 zł

Pozwolenie czasowe

13,50 zł

Zwykłe tablice rejestracyjne do samochodu

80,00 zł

Indywidualne tablice rejestracyjne

1000 zł.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd.

Opłaty możesz dokonać przelewem na konto urzędu, w którym zamierzasz zarejestrować samochód z zagranicy lub w kasie urzędu – w części wydziałów komunikacji można dokonać ich przy stanowisku załatwiania spraw.

Podsumowanie

  • Auto z zagranicy warto wstępnie zweryfikować w Vinstory i poprzez usługę Historia Pojazdu, a następnie umówić się na jazdę próbną, fizyczne oględziny pojazdu oraz sprawdzenie jego stanu technicznego.
  • Podstawą zakupu auta z zagranicy jest umowa kupna-sprzedaży.
  • Przed rejestracją samochodu z zagranicy należy przetłumaczyć dokumenty, ewentualnie przeprowadzić badania techniczne, załatwić kwestię akcyzy i zapłacić cło (jeśli auto spoza UE i EFTA).
  • Do rejestracji samochodu z zagranicy potrzebny będzie wniosek, dokument potwierdzający własność, potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu, dowód rejestracyjny, potwierdzenie badania technicznego, dokument związany z akcyzą oraz potwierdzenie opłat i ewentualnej odprawy celnej.
  • W pierwszym etapie rejestracji otrzymuje się pozwolenie czasowe na 30 dni, a dopiero potem właściwe dokumenty.
  • Całkowity koszt rejestracji samochodu z zagranicy to 160 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z zagranicy

Co zrobić, aby zarejestrować samochód z zagranicy?

Po kupnie samochodu z zagranicy należy przetłumaczyć dokumenty (np. umowę kupna-sprzedaży, ewentualnie część dowodu rejestracyjnego), załatwić kwestię akcyzy, wykonać przegląd techniczny, gdy jest to konieczne, a potem udać się do urzędu z kompletem dokumentów i zapłacić za rejestrację. Auto trzeba ubezpieczyć przed wizytą w wydziale komunikacji.

Co trzeba mieć w urzędzie, aby zarejestrować pojazd z zagranicy?

Na wizytę w urzędzie należy przygotować wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny, dokument związany z akcyzą (opłacenie, brak konieczności opłaty), potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju pochodzenia, potwierdzenie opłat oraz potwierdzenie pozytywnego badania technicznego i dokonanie odprawy celnej (jeśli auto spoza UE i EFTA).

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?

Sama rejestracja w wydziale komunikacji samochodu z zagranicy kosztuje 160 zł. Przy wyborze indywidualnych tablic rejestracyjnych cena wzrasta do 1080 zł. 

Źródła:

https://www.gov.pl/

 

Wystaw ocenę
5.0

Ukryta historia wypadków?
Sprawdź za darmo >
Sprawdź za darmo historię wypadków pojazdu! - grafika poglądowa