Zamierzasz kupić używany samochód? Przeglądasz oferty w popularnych serwisach i chciałbyś w jakiś sposób zweryfikować podane tam informacje? Możesz to zrobić całkowicie bezpłatnie dzięki usłudze Historia Pojazdu, którą realizuje Ministerstwo Cyfryzacji. Natomiast w komercyjnych serwisach za darmo po numerze VIN dokonasz wstępnego sprawdzenia pojazdu. Przyjrzyjmy się tym bezpłatnym usługom!
Z tego artykułu dowiesz się:
Każdy pojazd podczas użytkowania narażony jest na uszkodzenia powstałe w wyniku kolizji czy innych nieprzewidzianych zdarzeń – na przykład opadów gradu czy konaru drzewa. Poznanie informacji o takich szkodach jest niezmiernie istotne przed zakupem używanego samochodu. Dlaczego? Pozwala uniknąć wyboru pojazdu z ukrytymi wadami.
Historia szkód to chronologiczny zapis zdarzeń, które odnotowano dla sprawdzanego przez Ciebie auta. Możesz ją poznać między innymi dzięki raportowi Vinstory, którego przejrzysty i czytelny układ oraz dodatkowe informację pozwolą Ci lepiej ocenić stan oferowanego na sprzedaż samochodu.
Każdy samochód ma przypisany numer VIN, który pozwala na jego identyfikację. Można go znaleźć w choćby dowodzie rejestracyjnym oraz w kilku miejscach w pojeździe, których lokalizacja zależy od marki i modelu danego auta. Na co dzień zapewne nie zwracasz na niego uwagi, ale staje się on niezmiernie istotny w momencie zakupu używanego auta.
Czym więc jest sprawdzenie VIN? To czynność, która polega na wpisaniu numeru VIN w serwisie zajmującym się zbieraniem informacji o pojazdach, w celu otrzymania danych o konkretnym samochodzie, co pozwala na wstępną weryfikację oferty sprzedaży używanego pojazdu. Z opcji tej możesz skorzystać już na etapie selekcji interesujących Cię egzemplarzy aut.
Na rynku działa wiele serwisów komercyjnych, które oferują sprawdzenie samochodu po numerze VIN. Usługi te z jednej strony są płatne, ale z drugiej pozwalają na otrzymanie wielu informacji na temat przeszłości i stanu auta. Czy w takim razie istnieje w ogóle możliwość darmowego sprawdzenia VIN pojazdu?
Zdecydowanie tak! Usługę taką przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/ można bez opłat sprawdzić samochód, motocykl czy inny rodzaj pojazdu, który jest zarejestrowany w Polsce. Należy jednak oprócz VIN podać także numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji, co może być utrudnieniem, ponieważ wielu sprzedawców nie podaje tych informacji w ofertach sprzedaży. Skąd więc pochodzą dane, które otrzymasz w raporcie z rządowej strony?
Dane wykorzystywane do przygotowywania raportów pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Natomiast informacje dotyczące zagranicznej historii pojazdu otrzymywane są z systemów zewnętrznych.
Czy w jakiś inny sposób można jeszcze sprawdzić za darmo VIN pojazdu? Tak, ale w ograniczonym zakresie. Komercyjne serwisy oferują sprawdzenie bez opłat tylko wstępnych informacji o pojeździe. Jak to wygląda w praktyce?
W serwisie Vinstory po wprowadzeniu numeru VIN przeprowadzona zostanie wstępna weryfikacja pojazdu. Dzięki temu dowiesz się bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, czy dany samochód znajduje się w bazie serwisu i czy ma zgłoszone szkody. Aby poznać dokładne informacje na ich temat – liczbę, uszkodzoną część pojazdu, szacunkową wartość uszkodzeń – trzeba skorzystać z płatnej opcji.
Jeśli pojazd znajduje się w bazie Vinstory, to możesz być pewien, że jakaś jego szkoda w przeszłości została zarejestrowana. To gwarancja, że gdy kupisz raport, to znajdziesz w nim informacje o uszkodzeniach sprawdzanego pojazdu.
Tak więc w pełni darmowe sprawdzenie VIN pojazdu możliwe jest jedynie w serwisie rządowym Historia Pojazdu. Natomiast w tych komercyjnych można uzyskać tylko podstawowe informacje, które pozwalają ocenić, czy kupno raportu w ogóle ma sens.
Z usługi darmowego sprawdzenia VIN warto skorzystać przed planowanym zakupem używanego samochodu czy motocykla. Takie wsparcie może być bardzo pomocne dla kupującego na wstępnym etapie podejmowania decyzji o nabyciu konkretnego pojazdu.
Zalety darmowego sprawdzenia VIN w bazie CEP i rejestrów zagranicznych (usługa rządowa):
Pamiętaj, że darmowy raport z CEP i rejestrów zagranicznych pełni jedynie funkcję informacyjną, a nie urzędową. Co w takim razie z darmowym wstępnym sprawdzeniem VIN w komercyjnym serwisie? Czy w ogóle ma jakiś sens?
Tak, ponieważ pozwala sprawdzić, czy interesujący Cię pojazd w ogóle znajduje się bazie danych i czy są z nim jakieś problemy. Jednak dopiero zapłacenie za raport pozwala poznać szczegóły – takie raporty zawierają więcej informacji niż ten darmowy oferowany w ramach usług publicznych.
Na przykład raport z CEP pokazuje jedynie szkodę istotną (od 1 marca 2020 roku) z Polski, czyli taką, która dotyczy układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu i ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Natomiast płatne raporty komercyjne również mniejsze uszkodzenia – nie tylko z Polski, ale krajów Europy, a także częściowo z USA i Kanady.
Jeśli chcesz za darmo sprawdzić VIN w CEP, to musisz wejść na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/, a następnie podać wymagane informacje o pojeździe:
Po kliknięciu “Sprawdź pojazd” otrzymasz raport, który możesz pobrać w formacie PDF. W przypadku, gdy pojazdu nie będzie w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów, to możesz otrzymać informacje na jego temat z zagranicy – niezbędny jest do tego profil zaufany.
Z kolei wstępne sprawdzenie VIN samochodu w komercyjnym serwisie jest prostsze, ponieważ musisz podać jedynie numer identyfikacyjny pojazdu. Jednak w tym przypadku nie otrzymasz raportu, a jedynie dowiesz się, czy auto znajduje się w bazie oraz czy ma jakieś wady – rodzaj darmowych informacji zależy od konkretnego serwisu.
Bardzo dużą zaletą darmowego sprawdzenia VIN jest dostępność i łatwość w korzystaniu z tej usługi. Potrzebne jest jedynie urządzenie z dostępem do internetu – może to być smartfon, laptop czy tablet. Po jakim czasie otrzymasz raport?
Od razu! Nie musisz czekać godzin czy dni na wysłanie raportu dotyczącego historii pojazdu. Informacje uzyskasz w chwilę, co pozwala na skorzystanie z usługi nawet podczas oględzin pojazdu – może okazać się szczególnie przydatne, gdy będziesz mieć jakieś wątpliwości co do stanu samochodu.
Również w komercyjnych serwisach wstępne sprawdzenie VIN nie zajmuje wiele czasu i po chwili otrzymasz darmowe informacje. Natomiast czas oczekiwania na płatny raport zależy od jego rodzaju i serwisu, który go oferuje – zazwyczaj zajmuje to kilka minut.
Wydawać by się mogło, że darmowe sprawdzanie VIN to idealna usługa. Niestety tak nie jest, ponieważ ma ona kilka ograniczeń. Wśród nich znajdują się:
Pamiętaj, że darmowe sprawdzenie VIN jest tylko podstawowym źródłem informacji przydatnym przy zakupie używanego samochodu. Najważniejsza jest fizyczna weryfikacja stanu pojazdu, a więc jego ocena podczas jazdy czy profesjonalny przegląd w warsztacie samochodowym.
Gdzie można za darmo sprawdzić auto po VIN?
Taką usługę realizuje Ministerstwo Cyfryzacji. Na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/ po wpisaniu numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji można sprawdzić najważniejsze informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce. Aby otrzymać dane o aucie z zagranicy, trzeba posiadać profil zaufany, co umożliwi w sprawdzenie samochodu z wybranych krajów – obecnie jest ich kilkadziesiąt.
Czy w płatnych serwisach można sprawdzić za darmo VIN?
W ograniczonym zakresie. Na przykład w Vinstory po wpisaniu numeru VIN otrzymuje się informację o tym, czy pojazd w przeszłości został uszkodzony. Aby otrzymać szczegóły wad, trzeba wykupić płatny raport. Rodzaj i ilość darmowych informacji na komercyjnych stronach zależy od konkretnej firmy.
Ile czasu zajmuje darmowe sprawdzenie VIN?
Raport dotyczący Historii Pojazdu otrzymuje się od ręki. Najwięcej czasu zajmuje wprowadzanie danych, ponieważ nr VIN to ciąg 17 znaków, więc trzeba go uważnie wpisać. Sprawdzenie VIN to błyskawiczna usługa, więc można z niej skorzystać nawet podczas oględzin używanego samochodu.
Źródła: